Letní dumání - 3. Retelling

8. srpna 2013 v 11:39 | NikaRoovy |  Myšlenky zombíkovy
Je tu další letní dumání, tentokrát na téma Retelling. Jak jsem se dozvěděla, význam slova je převyprávění. Jistě by se na toto téma dalo dumat dlouze a dlouze, každopádně mé myšlenky jsou trochu zamlžené a příliš nevím, co bych k tomuto řekla, což mi je líto, ale já věřím, že se nějak rozepíšu.


Myslím si, že poslední dobou je ve světě retellingů docela hodně a někdy si ani neuvědomujeme, že se o retelling jedná, někdy to z knihy vycítíme, někdy je to třeba přímo napsané v anotaci a je to přímo záměr, hlavní motiv knihy. Nevybavuje se mi, že bych něco přímo s takovým záměrem četla, nijak zvlášť to nevyhledávám a příliš nemám zjem o to, něco takového číst, ačkoliv to vůbec nemusí být špatné. Raději si přečtu něco originálního, i když je v dnešní době nějaký originál najít poměrně těžké.

Rozhodla jsem se zadumat a popřemýšlet nad knihami, které jsem již četla, zda jsou nějak skrytě nějakým retellingem. Dívám se na svou knihovničku a když narazím na Williamovy Sonety, okamžitě se mi vybaví Romeo a Julie. Epický příběh nešťastné lásky dal cosi do hodně příběhů a najde se opravdu hodně příběhů, které jsou tomuto tématu dost podobné. Dva zamilovaní, rodina jim nepřeje, nešťastný konec. Pak mě napadají třeba takové Hunger Games, ve kterých je trochu vidět kus řecké mytologie. Náhle mě napadá mnoho retellingových knih - například Pýcha a předsudek a zombie. A také třeba Zakletá, což je moderní zpracování Šípkové Růženky, které bych si však přečetla vskutku ráda, čí Cinder, trošku jiná Popelka a další díly o dalších princeznách.

Psaní retellingu? Ne, děkuji. Nic proti tomu nemám, jak už jsem řekla, třeba takovou Zakletou bych si přečetla dokonce ráda, ale zase tolik se mi retelling nezamlouvá. Je to věc názoru, někdo to rád, ale jde to nějak mimo mě. Retellingové knihy si autor nevymyslel, jen přepsal něco, co již bylo a to mi přijde trochu jako nedoceněná práce, ale i tak ty knihy můžpu být skvělé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 8. srpna 2013 v 13:01 | Reagovat

Napsala jsi to hezky :)

2 Arwen Arwen | Web | 10. srpna 2013 v 16:55 | Reagovat

Ja osobne s retellingem nemam nijak velke zkusenosti, takze nemuzu posoudit (a Cinder jsem necetla :D), ale hezky jsi to napsala :D.
PS: taky se chystas toho 29.8 na knizni sraz do Prahy?

3 Myanmar Myanmar | Web | 10. srpna 2013 v 19:20 | Reagovat

Na Zakletou jsemtaky  zvědavá, i když retellingu jinak moc neholduju :)

Já četla Jane a byla to tak trochu vykradačka, která docela zabila původního ducha knížky a... no, zkrátka mně to nesedlo :D Ale také to může být tím, že mám klasickou Janu vážně ráda a tak mě tohle "přepsání" zkrátka ani potěšit nemohlo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama