Poselství jednorožců

7. října 2013 v 17:05 | NikaRoovy |  Recenze knih
Název: Poselství jednorožců (Strážci dobra, Zrádné hory Dragor, Záchrana Lilandgarie)
Autor: Michaela Burdová
Nakladatelství: Fragment
Hodnocení: 8/10

Příběh Strážců dobra se odehrává v Lilandgarii, kde panuje rovnováha mezi dobrem a zlem - udržují ji vzácní a posvátní jednorožci, zvaní také jako Strážci dobra. Dokud jsou všichni jednorožci pohromadě, Lilandgarii nehrozí žádné nebezpečí. To se ale změní, když se jednorožcí mládě zatoulá a ztratí. Toho se rozhodne využít zlý čaroděj Valgar, jenž chce vysvobodit ještě horšího Golroga - démona, jehož povstání by znamenalo zkázu pro celou říši.
Nic ale není ztraceno, neboť se objeví záchranná skupina, v čele s princeznou Aranis. Po jejím boku stojí její věrní elfí ochránci, sourozenci Lavril a Eleas. Přidává se i lilandgarský princ Falien a brzy i neznámý a tajemný Veragin se svým kočkorohem Snížkem. Během putování přes Lilandgarii skupinku ucelí i kentaur Temas.
Mají jistý cíl - najít ztraceného jednorožce dřív, než se to podaří silám zla.


Přestože se jim podaří jednorožce najít, ještě zdaleka není vyhráno. Aby se naše skupina hrdinů dostala do Etelwenu a zanechala tam jednorožce, musí se dostat přes hory Dragor, které jsou plné nebezpečí. Prý tam žijí draci a nikdo neví, na čí straně vlastne jsou.
Mezitím na hradu Santiel počíná bitva mezi královskými vojáky a kirlopy s noxogy - odpornými příšerami stojíc na straně zlého čaroděje.
Setkáváme se také s Maxarelem, který je Valgarový věrným bojovníkem. Navíc se ukazuje, že Veragin má děsivé a temné tajemství, které nikdy nemělo být odhaleno a to zjištění zatřese celou skupinou.

Přestože se jednorožcí mládě dostane v pořádku ke své rodině, Aranis čeká největší bitva pro záchranu Lilandgarie - a to čaroděje Valgara zničit...

Co se týče postav, za tu dobu jsem si ke všem vytvořila nějaký vztah, ať už kladný nebo záporný. Každopádně charaktery všech postav se mi líbily, k některém bjsem chovala skutečně silné city. Dokázaly si s mými pocity skutečně zahrát, někdy jsem se nad jejich příhodami usmívala, vzlykala jsem nad smrtí svých oblíbených postav a to nemluvím o konci, kvůli kterému jsem plakala ještě dlouho, dokázalo mě to dojmout.

Nemyslím si, že je příběh nějak extra originální. Je to typická fantasy o válce mezi dobrem a zlem, o skupině hrdinů která má zastavit velkého zloducha. Přesto se mi podání fantasy velmi líbilo, je to fantasy, které zvládnou mladší čtenáři, což by se u Pána prstenů natož takové Hry o trůny, podle mě, říct nedalo. Není to nějak extra složitý, je to jednoduché, ale přesto to dokáže zaujmout více vrstev čtenářů. Míši styl psaní mám ráda, jen mě trochu nudily někdy až moc zdlouhavé popisy. První dva díly mě sice bavily, ale ten třetí jsem si skutečně užila a byl vidět pokrok na autorčině straně.
Když o zhodnotím, první dva díly by ode mě dostaly sedm hvězdiček, třetí devět, sečteno a podtrženo, série si u mě získala zasloužených osm hvězdiček.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Omnibus i jednotlivé díly série si můžete zakoupit na internetových stránkách nakladatelství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 7. října 2013 v 17:53 | Reagovat

Mě se tohle hrozně líbilo. Bylo to takové naivní, ale přesto hrozně fajn.

2 Alexis Dark Alexis Dark | E-mail | Web | 7. října 2013 v 19:49 | Reagovat

Musím se přiznat, že PJ jsem četla až po KM a to jenom třetí díl. Knížka... No, abych tak byla upřímná, mě nijak nezaujala. Ne, že bych jí řadila k těm nejhorším, ale devět hvězdiček bych jí nedala. Asi proto, že mě po KM docela zklamala.
Křišťály moci jsou tak akorát dlouzí, žádné sáhodlouhé popisy ani zdlouhavé tlachání o ničem. Navíc mi PJ přijde trochu moc černobílá - on je zlý, ona je hodná. V KM je to částečně naznačeno, ale je to mezi jedinci a hlavní hrdinka se může stát i zápornou.
Ale nevím. Vážně mě PJ zklamalo a já se neodvážila se pustit do prvních dvou dílů. Možná to bylo i trochu způsobený tím sice originálním, ale totálně otřesným koncem. Krom toho jsem hlavní postavy neměla až tak ráda - většina z nich mi přišla tak jako že moc hodná. Já vím, že to zní divně, ale nikdo není dokonalý a místy to fakt vypadalo, že hlavní postava neposkrněna zlem jede vstříc tomu nejhoršímu padouchovi světa.
Ale nechci ti tuto sérii nijak hanit. Prostě mi nepadla do oka, což se může stát, protože nikdy nenarazíš na dva lidi s úplně stejným vkusem na knihy.
I přes to, že PJ jsem si neoblíbila, Míšu stále považuju za jednu z nejlepších českých spisovatelek :-)

3 Ami Ami | E-mail | Web | 8. října 2013 v 19:45 | Reagovat

PJ mě zase tak neuchvátilo, jako KM :D
KM jsou určitě lepší :-)
Tato obálka mi přijde i hezčí než ta předešlá...I když jsem taky četla PJ až po KM, jsou prostě KM moci prostě lepší :-) Stoprocentně :D
PJ je takový...hmm, nic moc :-)
Aranis mi přišla jako nějaká slečinka, pořád se jí něco stávalo, prostě mi nebyla sympatická a neměla jsem jí ráda :-) Z PJ jsem si jakš takš oblíbila Veragina a Snížka :-)

4 Sisi Sisi | Web | 10. října 2013 v 13:20 | Reagovat

Poselství jednorožců byly moje první opravdové knihy pro mládež, které jsem četla.. něco víc, co jsem nikdy nečetla a díky nim jsem vlastně teď to, co jsem... tzn... snílek, vášnivý čtenář.. pravidelný návštěvník knihovny.. :D  :D souhlasím s tebou, že to není dílo století, ale ke mě už patří.. :D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama